ساب ووفر چیست وچه کاری انجام می دهد

08/04/2020 By admin2 0

ساب ووفر یکی از بخش‌های مهم  سیستم صوتی و تصویری خودرو  است. اگر در به دنبال جمع کردن سیستم برای خودروی خود هستید با ید اطلاعاتی در رابطه با کارایی ساب ووفر باید داشته باشید که به توضیح کارایی این دستگاه در سیستم خودرو می پردازیم

ساب ووفر چه کاری انجام می دهد

این دستگاه یکی از ادوات اصلی سیستم‌های صوتی است. دستگاهی با صدای بم و بسیار قوی که می‌تواند با ارتعاشات صدای خود موی تن شما را به لرزه درآورد. ساب ووفرها در واقع یک بلندگوبا فرکانس پایین که موجب تولید صدای بم یا بیس هستند. ووفر برگرفته از صدای بیس اشاره به شدت و بم بودن صدای این بلندگو دارد.

هر موسیقی‌ای دارای سه دسته کلی صدا است. صدای زیر مثل دیس دیس، صدا بم مثل دوبس دوبس و صداهای معمولا خنثی مانند صدای خواننده. ساب ووفرها وسیله‌ای برای تقویت صداهای بم موجود در موزیک هستند. در یک سیستم صوتی کامل شما از 6 کانال صوتی باید بهره ببرید. یکی از این کانال‌ها که پخش‌کننده صدای بم است ساب ووفر است. بد نیست در همین‌جا بدانید صدای زیر نیز توسط دستگاهی به نام توییتر ساخته می‌شود.

ساب ووفر دارای دیافراگم وسیع و فرکانس کم است. در نتیجه توانایی تولید صداهای بم با توالی و فاصله بیشتر را دارد. دقت کنید که ساب ووفرها را با ووفر و میدووفر اشتباه نگیرید. ساب ووفر در فرکانس 20 تا 200 هرتز کار می‌کند. این به این معناست که برای تولید صداهای با فرکانس بسیار پایین کارایی دارد. مثلا صدای انفجار، یا ضربه پتک و موارد مشابه را تصور کنید. ووفرها دارای فرکانس بالاتری هستند؛ که این عدد معمولا از 40 تا 500 هرتز است. و در نهایت میدووفرها قرار دارند که فرکانس تا حدود 5000 هرتز را نیز پشتیبانی می‌کنند. پس ساب ووفر و میدووفر زیرمجموعه‌های ووفر هستند؛ که تکمیل‌کننده جزئیات صدای پخش شده خواهند بود.

دو نوع ساب ووفر داریم

به طور کلی دو نوع ساب ووفر به نام‌های اکتیو و پسیو در بازار وجود دارد. اما هنگام خرید ساب ووفر به هر حال بهتر است به این موضوع توجه کنید.که به سبک موسیقی ای علاقه دارید اما تفاوت این دو مدل از نام‌شان نیز تقریبا پیداست. ساب ووفر اکتیو دارای یک آمپلی فایر داخلی است؛ و به طور مستقیم و بدون دردسر به سیستم صوتی و تصویری خودرو متصل شده و کار خود را آغاز می‌کند. در مقابل ساب ووفر پسیو در مجموعه خود دارای آمپلی فایر نیست. در نتیجه باید آمپلی فایر را به صورت جداگانه برای آن تهیه کرد. این روش برای کسانی که می‌خواهند بیس قوی تری داشته باشند انجام می دهند که ساب بیس قوی تری به به نسبت ساب های اکتیو را دارا می باشد . هرچند ساب ووفرهای اکتیو امروزه دارای کیفیتی مثال‌زدنی هستند؛ و تقریبا نیاز به تهیه جداگانه آن از آمپلی فایر این روزها کمتر احساس می‌شود.

توجه داشته باشید که ساب ووفر یکی از مهم‌ترین بخش هر سیستم است.قطعاعلاقمندان به موسیقی، گوش دادن به موسیقی بدون ساب ووفر را ندارند. ساب ووفرها انرژی و هیجان را به موسیقی هدیه می‌دهند؛ و وجود آنها برای کامل بودن هر سیستم صوتی ضروری است..

ساب ووفر بر حسب توانی یا واتی که دارد که به اصطلاح تخصصی تر به ان RMS می گویند قدرت بیس به ان بستگی دارد که هر چه قدر RMSبالاتر باشد درنتیجه قدرت بیس و ویبره و توان خروجی ان بیشر میشود و تولید صدایی بیشتر می کند.